Kullanıcı Adı: Şifre:
Duyurular
  • Forum Kuralları
  • Forumda uyulması gerekli olan kurallar! Tüm üyelerimizin okuması gereklidir.

Eklenen Mesajları Güne Göre Göster:
    Forumda Arama Yap:
    Bu hafta forumun en aktif üyeleri:
    nullsix(4), delaporta444(3), , ,
    Ana Sayfa » Eğlence » Komik ve İlginç Yazılar » Sinsi Düşmanımız İnternet....

pasli_civi78 27.12.2006 20:01:27 tarihinde soruldu...

ne ilginç baslık degılmi)??İnternetin genclerımızden aldıklarını ve zararlarını en özenılen bır konu ile acıklamak istedım..daha dogrusu bır arkadasımla hazıladık bu yazıyı net için...yazı İnternet alemıne yardım amaclı,bazılarını uyandırmak amaclı yazıldıgı için, baya sert....ben yazımdaki ARGO sertlıgındeki kelımelerı değiştirdım..yada xxx koyarak kapattım....
    bırkac sıteden baya guzel mesajlar aldık yazı hakkındaeglendık,eglendırdık ve düşünmeye çalıstırdık........umarım sizlerde seversınız....
    ------------------

Hacker olmak?

Hiç hacker tanımı yapmakla falan uğraşamam ama size şöle özetlim.. Normal şartlarda 15-16
    yaşlarındaysanız ve internette XSS olsun Exploit olsun bir konudaki(hackle alakalı düşündürecek
    şeyler) bir yazıyı okuyup yöntemi en az 3 kere okuyup bir kaç kişiye sorduktan sonra
    anlyıorsanız.. yada 15 kere okuyup 50 kere denedikten sonra yöntemi tamamen kavrayıp başka
    yerlerde aynı açıgı buluyorsanız.. Bu işi şimdiden bırakın..

Eğer PHP, ASP yada başka bir dile ilgil duymayıp hiç öğrenmeyide düşünmüyorsanız.. Bu işi
    peşinen bırakın..
    Daha OS’unuzu kullanmayı öğrenemdiyseniz(gerçek anlamda herşeyiyle) bu bilgisayarınızın %90
    oranında tehlikede oldugunu gösterir o zaman bu işi hepten bırakın.. Bu durumda olan ve 15-16
    yaşlarında olan arkadaşlara kesin olarak diyebilirimki orayı burayı gördügünüz şeylerle
    bişiler yapmışsanız bi HALT değilsiniz.. ve önümüzdeki 15 yıl boyuncada olabileceginiz tek şey
    ipsiz sapsız orada burada bulunan yazılarla idare eden biri olacagınızıdr.. Yani özetle yine
    bi mok olamıcaksınız.. ama 9-10 yaşında bu işlere merak saldıysanız PHP yada ASP ilgi
    duyuyorsanız.. ben programlamayıda merak ediyorum diyebilip kendi kendinize birşeyleri pcniz
    üzerinde kırabiliyorsanız.. umut edebilirsiniz..

Bu lafları kimseye salak demek için sölemiyorum.. 15-16 yaşındaysanız ve bu işi istiyosanız..
    alt yapınızda yoksa bu ÖSS vs. Hiç bişeye tam olarak hazırlanamadıgınızı dandirikten bi
    üniversite okuyacagınızı sonuçtada ipsiz sapsız dolanacagınızı yada düşük maaşa talim
    edeceginizi gösterir.. buda kısaca bi .....ok olamamakla eşdeğerdir..( bi ...ok olamama tanımı düşük
    maaşa talim edenler için degildir.. Şansları varken boşuna harcayıp sonra ...ok yoluna gidenlere
    kullandıgım bi laftır.)

9 10 yaşlarındaysanız össye geldiginizde birşeyleri farkedip nabıyoum
    ben diyebilirsiniz.. ki 16-17 yaşından yukarıdaysanız ve daha yeni başladıysanız şimidden
    vazgeçin..

Şimdi bi kaç vatandaş çıkıp 40 yaşında adam yapıyo bunu diyebilir örnek olarakta iskorpitxi
    verebilir.. bu vatandaşın yaptıgını 3.0ghz işlemcili üzerinde 100.000.000 civarı keylist
    bulunan johny the ripper yüklü bir makinada yapabilir.. ama gerçekten 40 yaşında bir hacker
    arıyosanız nette belirli yerlerde bunlardan var adamlar gerçekten sağlam ama şu şekilde.. .............

Sabahları bir güvenlik şirketinde aylık 50.000$a çalışıp geceleride 100.000$ kıran kişiler..
    tabi bu adamın gençlik yıllarındaki azmini buluşlarını ve başarılarını hiiçççç saymıyom..
    Tek tük 20 yaşından sonrada olabilir adam bilgi. Mühendisligi okuyodur.. zekidirde neden
    olmasın.. ama genel olarka bu böle..

Ve tabi tüm bunlara bir ingilizceniz ve rusçanız yoksa yine bi ....ok olamassınız satırınıda
    ekleyelim, çünkü elinizdeki tek kaynak türkçe olacaktır.. bilinmeyen birşeyi bulmak içinde önce
    bulunmasını sonra ingilizce yazılmasını daha sonra bi rinin türkçeye çevirmesini bekleyip
    türkçe olunca ben bulduım demekte komiktir.
    ---------------
    uyarımız:

Hackerlık(gerçekten hakkıyla) zeka işidir, özveri işidir.. canınızı işinizi ona koyarsınız..
    hayatınızdır tamamen sanalsınızdır.. real ile sanallıgı birbirine karıştırmanız durumunda
    canınız fena yanar.. bedel ödemek zorunda kalırsınız..
    --------------
    Hacker dediginiz kavram günde 1milyon kişinin önünden geçtigi bi afişin renklerini her gün
    biraz daha açtıgınızda 3.günün sonunda bunun rengini her gün biraz daha açıyolar diyen kişidir
    onu farkedendir(tim lackey tarafından 2004de sölenen bi söz).
    ---------------
    Gelelim ben bunları niye söledim yarınızın heveslerini kırıp bi ton laf ettim..
    ŞAYET BU YUKARIDA DEDİKLERİMİ YAPAMIYOSANIZ..SİZİN OLABİLECEGİNİZ MAXİMUM ŞEY ETRAFTA
    GÖRDÜKLERİNİZİ TAKLİT EDİP EGONUZU TATMİN ETMENİZDİR.. BUDA 2 HAFTA İÇERİSİNDE SİZE SIKKINLIK
    VERİCEKTİR..

Ve o zaman harcadıgınız zamana yanacaksınızdır. Bu 3 ayını verip uğraşan zeki bir insan için
    kayıp degildir ama 4-5 yılın sonunda anlayan biri için büyük kayıptır.. günde 7 saat verseniz bu
    işe 2 yıl sonunda gerçekten sağlam bir seviyeye gelirsiniz.. buda demektirki 365 x 7 den tam
    olarak 106 gün eder ki bu zamanı her gün kütüphaneye gidip ders çalışarak geçirseniz süper bir
    üniversiteye burslu girersiniz, yada bu süreyi bir iş başında geçirseniz, iyi para kazanır,
    bişiler becerirsiniz...

He yok ben zaten zevk için giriyorum, günde 1 saat öleisne hobi olsun diye uğraşıyorum benim
    zaten bir meslegim vs.m var diyen kişilere ise sadece ellerini uzatsınlar öpim çünkü anlatmak
    istedigim şeyi özetlerler..

Bu iş ya hobi olarak yapılır.. Yada canınıızı dişine takıp bu işe asılırsınız..

-----------------
    Hobi olarak yapıyorsanızda öncelik zaten real hayatınızdadır %95 real %5 sanaldır.. %50 sanal
    %50 real hiç bir zaman olamaz.. yada %95 sanaldır %5 realdir sadece bakkal tanıyodur sizi..
    -----------------

Geri kalanların hepsi yaş.. msnde bi arkadaş vardı kızarkadaşı onu bırakmış msnini kırıcakmış..
    nedende parasızmış, üniversite okumuyomuş.. ben direk haklı diyerek kızı savundum.. çünkü bende
    olsam bende yapmazdım öle bişi.. kız geleceğini düşünmüş, parası olan iyi bir hayat sunabilecek
    en azından birşeylieri bitirmiş birinimi seçersiniz, hangi işi yapacagı belli olmayan,
    üniversite okumayan birinimi.. Fırsatım yoktu demeyin fırsatlar hep vardır. Sonuçta bu ülkede
    kalbiniz isterse çok zengin olsun.. paranız yada, paraya çevirilecek bir bilginiz olmadıktan
    sonra siz bi hiçsiniz..

Kimse çıkıpta benim elimde imkanım yoktu olamadım demesin.. imkanlar hep vardır sadece onları
    görüp yakalamak beceridir.. tabiki sabah 5de kalkıp ders çalışıp 8de okula giden biriyle sabah
    3te yatıp 8e 5 kala kalkıp 8:10da derse giren birinin statüleri farklı olucaktır. Biz bunlara
    imkanı kullanmamak deriz. Bazılarıda çok yoğundum zaman bulamadım der. Yada benim vücudum az
    dayanıyo falan der halbuki insan vücudu düzene girdimi günde 5 saat uykuyla çok rahat durabilir.

Ben canımı dişime takıcam 30 yaşındayım işim var, yada 12 yaşındayım daha çok var diyen birisi
    gidip ikinci bir işletim sistemi kurup, wmvare üzerine mesela oturup önce Osu çözmekle başlayıp
    daha sonra IIS yada Apache karıştırarak web olayınsa sonra site işine girebilir herşeyi
    bitirince ASP yada PHP JS de programlamaya geçip kendi işini yapmaya başlayabilir buda
    ahmini 3 yıl içinde gerçekten uzman olursunuz hırsınız varsa..

Ama bu 20 yaşındaki biri için geçerli degildir.. çünkü daha evlenicektir... böle birine kimse
    kız vermez, üniversite okuyodur.. üniversiteyi zorla bitirir, yada çalışıyodur.. uyuklamaya başlar
    -------------
    yani yine %95e %5 meselesi.. bu işin %50 %50si yok..
    -------------
    BURADA ASLINDA HACKERLIK FALAN ANLATMIYORUM.. BİLGİSAYARIN
    ZARARLARI, İNTERNETİN ZARARLARI VE HACKER OLUCAM BEN DİYEREK ÇIKILAN YOLDA ALINAN ZARARLARI
    ANLATMAYA ÇALIŞIYORUM.. ÇÜNKÜ BEN İNSANLARININ %30U CAHİL OLAN BİR ÜLKEDE, GERİYE KALANLARIN
    %30 UNUNDA YARI CAHİL OLUP SADECE BAHANE ÜRETMEYE ÇALIŞTIĞI BİR ÜLKEDE YAŞIYORUM..
    BENİM ÜLKEMDEKİ İNSANLAR NE YAZIKKİ YOLUN SONUNA GELDİKLERİNDE BAZI ŞEYLERİ DÜZELTMEYE
    ÇALIŞIYOLAR.. VE EN AZINDAN BU YAZIYI OKUYUP MANTIKLI DÜŞÜNEN BİRİNİN MANTIKLI KARARLAR
    ALACAĞINA İNANIYORUM..

DÜŞÜNÜN TAŞININ BANANE.. SİZİN HAYATINIZ.. BEN HAYATIMI KURMUŞUM..

Not: bu yazıyı okuyup yine bişi anlamamış, ve arkamdan sövmüş, bu yaradan gocunmuş arkadaşlar
    varsa.. ilk baştaki anlattıklarım tam onlara uyuyodur.. bi halt değilsinizdir ve önümüzdeki 15
    sene içerisindede bi halt olamıcaksınızdır..

Not2 : 10 yaşındaysanız ve uğraşıyorsanız.. ama 3 ayda hala bir apacheyi çözemediyseniz bu işi
    hemen bırakın.. çünkü olan gençliginize olucak..
    -------------
    gercek bır olaydan alıntı vereyım fıkra gıbı aslında:

Bir adam Microsoft sirketinde is icin konusmaga gidiyor, Microsoft sirketinde Tuvaletci olarak
    ise alincaktir.
    HR-menajeri ile gorusup tikanmis bir lavaboyu temizleyip testten geciyor
    HR menajeri testten gectigini ve kendisine hangi gun saat kacta isbasi yapabilecegini email
    yolu ile bildirecegini soyluyor
    Adam bilgisayari olmadigini ve dolaysiyla email kullanmadigini acikliyor
    HR menajeri, uzgunum ama emailiniz yok ise siz sanal olarak varsayilamazsiniz ve dolaysiyla
    sizi işe alamayiz diyor
    Adam caresiz disariya cikiyor, ne yapsam etsem derken,cebindeki 10 dolar ile supermarktten 10
    kilo kiraz aliyor
    Kapi kapi gezerek kirazlari satiyor ve 2 saat icinde sermayesini 2’ye katliyor
    Bu sekilde ekmek parami cikarabilirim deyip her gun sabah erkenden cikip kapi kapi kiraz satiyor
    ve her gun sermayesi buyuyor
    Derken, kucuk bir kamyonet aliyor ve satisa devam ediyor.
    Az bir zaman sonra buyuk bir kamyon ve bir kac tane kucuk kamyonet aliyo
    5 sene geciyor..
    Bu adam su anda Amerikanin en buyuklerin arasinda yer alan bir nakliyat sirketinin sahibi
    Ailesinin gelecegini dusunerek bir sigorta yaptirmak istiyor ve sigorta sirketi kendisinden
    email adresi istiyor
    Email kullanmadigini soylediginde, sigortaci ilginc, emailiniz olmadan buyuk bir holding
    kurmussunuz, birde emailiniz olsaydi acaba neler yapabilirdiniz diyor
    Adamin cevabi: emailim olsaydi su anda Microsoft’da Tuvalet temizliyordum...
    Ne ogrendik: internet her zaman bir cozum degildir
    2: emailiniz olmayip azimle calisabiliyorsaniz milyoner olabilirsiniz
    3: Bu haberi email yolu ile okuyorsunuz... demek ki milyoner degil, Tuvalet temizleyicisine
    daha yakinsiniz...

yazanlar: Pasli_civi & MoSSo (arkadası)
    MossO kardesımız 98 ODTÜ bılgısayar bölümü megzunudur...

Bookmark and Share

Cevapları Sondan Başa Doğru Sırala Cevapları Baştan Sona Doğru Sırala
    huseyinmetinseyyahamca 27.12.2006 21:48:34 tarihinde cevaplandı...

merhaba
    helal olsun sana pasli_çivi78
    bir olay ancak bu kadar güzel anlatılırdı
    hele konunun sonuna ekledigin fıkra gibi olay muthiş

tekrar tesekkur ederım
    kal saglıcakla

pasli_civi78 28.12.2006 05:25:56 tarihinde cevaplandı...

tesekkur ederım yorumun içinelimizde kaynagımız varken burayada yazayım dedim
    yukarıdakı yazıda anlattıgım bırcok genc var ülkemızde.cafelerde göruyorum hepsının elınde 99-2000 yıllarından kalma sürümler,hepsı hack yapmak telaşında)
    insan ister istemez üzülüyor..ben işi gücü olmayan,belırlı bır aylıgı olmayan hacker tanımadım daha.....

ya zaten PC olayları,hack olayı falan,teknolojinin en hızlı ilerlıyen bölümüdür....daha hızlı ilerleyenı yokcep telefonu teknolojısınden daha hızlı ılerlıyor.

hacker olmak,yada craker olmak demek,şu anlama gelır...
    saatte 700 km hıza ulaşan hızlı trenın,arkasından koşarak ona tutunabılmektir)
    kalkış yapan bır savaş ucagını kuyrugundan tutup havalanmasını önlemektır

cafeden her hangı bır programla hacker olunsaydı suanda turkıyede en az 5 mılyon hacker, dunyada ıse 100 mılyondan fazla hacker olurdu....

Seyyahamca 28.12.2006 09:09:01 tarihinde cevaplandı...

MSN: alibaylar@hotmail.com
    Bence cok faydali bir yazi olmus, tesekkur ediyorum pasli_civi sen bosuna paslanmamissin belli ki

Seyyahamca.com - Seyahat Portalınız

Bu konuya yorum eklemek için üye olmalı ve/veya üye girişi yapmış olmalısınız!

İstatistikler R E K L A M

Kategoriler : 10, Forumlar : 76
    Konular : 2035, Yorumlar : 8046
    Toplam Üye : 11897
    Son Üyemiz : Xxtuna61Xx